Ekonomi

Brent Petrol İşlemleri Düştü

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 86,14 dolardan işlem görüyor.

Cuma gününü 86,24 dolardan tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi 09:01’e göre %0,11 düşerek 86,14 dolar oldu. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 82,75 dolardan alıcı buldu.

OPEC+ ülkeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın eylül ayında mevcut kesintilerine devam edeceklerini açıklamalarının ardından son birkaç ayın en yüksek seviyelerine tırmanan Brent, güne kısmi düşüşle başladı. Söz konusu düşüşte yüksek fiyatlardan yararlanmak isteyen yatırımcıların kâr amaçlı satışları etkili oldu.

Öte yandan, Çin ekonomisinin toparlanma hızına ilişkin belirsizlikler ve azalan küresel ham petrol stokları göz önüne alındığında, Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim ve ihracat kısıntılarına ne kadar devam edeceğine ilişkin endişeler fiyatlardaki düşüşü sınırlıyor.

OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) petrol piyasasının mevcut durumunu açıklayacak raporları, petrol arz ve talep verileri ve piyasa tahminleri bu haftaki yatırımcı arayışlarında etkili olacak.

Teknik olarak Brent petrolde 86.75-86.85 dolar aralığının direnç olarak, 85.98-85.31 dolar aralığının ise dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu