Ekonomi

Medicare Advantage oranları değişmedi, ABD’li sigorta şirketlerinin hisseleri düştü

ABD’li sağlık sigortacılarının hisseleri Salı günü piyasa öncesi işlemlerde %4 ila %9 arasında değişen düşüşlerle önemli bir düşüş yaşadı. Bu piyasa tepkisi, ABD Medicare & Medicaid Hizmetleri Merkezlerinin (CMS) 2025 yılı için Medicare Advantage geri ödeme oranlarını Ocak ayında yaptıkları ilk teklifle eşleştirerek kesinleştirmesinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Oranlar 2025 yılında ortalama %3,7 oranında artacak ve bu da daha önceki beklentilerle uyumlu olacak.

Analistler, nihai geri ödeme oranlarında önceden yapılan bildirime göre bir artış bekliyorlardı, ancak CMS’nin oranları başlangıçta önerildiği gibi koruma kararı, gelecek yıl için potansiyel marj baskıları konusunda endişeye neden oldu. Bazı analistler, belirli faktörler için ayarlama yaptıktan sonra nihai oranın %0,16’lık bir düşüşe işaret ettiğini hesaplamıştır.

Değişmeyen oranlar özellikle Medicare Advantage piyasasında yoğun olarak yer alan şirketler için hayal kırıklığı yarattı çünkü bu şirketler kar marjlarında devam eden zorluklarla karşılaşabilirler. Evercore ISI analistleri oranların bu şirketler için bir hayal kırıklığı olduğunu belirtirken TD Cowen analistleri sonucu “en kötü durum senaryosu” olarak tanımladı.

Medicare Advantage sektörüne önemli ölçüde odaklanan Humana (NYSE:HUM), hisselerinin %8,8 oranında düştüğünü görerek en ağır darbeyi alanlardan biri oldu. Diğer büyük sağlık sigortacılarının hisseleri de düşerken UnitedHealth (NYSE:UNH) %4 ve CVS Health (NYSE:CVS) %5 değer kaybetti.

Kesinleşen teklif, sigortacılar için fiyatlandırma yapısını belirlemesi, talep edebilecekleri aylık primleri, planları dahilinde sunabilecekleri faydaları ve nihayetinde kar marjlarını etkilemesi açısından kritik önem taşıyor. Piyasanın tepkisi, Medicare Advantage sağlayıcılarının mali sağlığı için bu oranların önemini yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-saruhanli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu