Haber

NATO Bükreş Dokuz toplantısında Ukrayna’ya verilen destek yinelendi

Slovakya’nın başkenti Bratislava’da düzenlenen ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de katıldığı Bükreş Dokuzlu toplantısında Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırlarının güçlendirilmesi ve bağımsızlığı tekrarlandı.

NATO’nun doğu kanadı sayılan Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya’dan oluşan Bükreş Dokuzlu ülkenin liderleri, Slovakya’nın başkenti Bratislava’da bir araya geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg. .

Görüşmenin ardından yayınlanan ortak bildiride, Ukrayna’nın uluslararası alanda tanınan sınırlarına ve bağımsızlığına yönelik takviyelerinin artarak devam edeceği, Ukrayna bağımsızlığını yeniden kazanana kadar askeri, mali ve insani yardımların devam edeceği vurgulandı. Ortak açıklamada, “Ukrayna’nın uluslararası tanınırlığını ve bu sınırlar içinde bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü pekiştirdiğimizi yineliyoruz. Avrupa’da barışı ve kurallara dayalı düzeni yeniden tesis etmenin tek yolu budur. Ukrayna’ya karşı haksız ve hukuksuz vahşi savaştır. Mümkün olan en güçlü biçimde kınıyoruz.”

“Hedefimiz, ittifak standartlarını uygulayarak ve NATO ile birlikte çalışabilirliğini artırarak Ukrayna’nın savunma kabiliyetini güçlendirecek daha büyük, uzun vadeli ve kapsamlı bir destek paketidir. Bu kapsamda askeri, mali ve insani yardımlarımız Ukrayna bağımsızlığını kazanana kadar devam edecek, ” ortak açıklamada belirtildi. yer verildi.

“Rusya Avrupa’da barışı bozdu”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ukrayna’da Nova Kakhovka Barajı’na düzenlenen saldırıya atıfta bulunarak, “Başkan Putin’in Ukrayna’ya karşı sebepsiz yere başlattığı saldırı savaşı, uzun vadede güvenlik ortamımızı değiştirdi. Rusya, Avrupa’da barışı paramparça etti. Bugün Nova Kakhovka Barajı, “Rusya’nın yok edilmesi binlerce sivili riske atıyor ve önemli çevresel hasara neden oluyor. Bu, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının vahşetini bir kez daha gösteren ahlaksız bir harekettir.”

Stoltenberg, “Bütün müttefikler NATO’nun kapılarının açık olduğu konusunda hemfikirdir ve Ukrayna’yı ittifakın bir üyesi olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Rusya’nın bu konuda veto yetkisi yoktur.”

“Müttefikler Rusya’ya karşı net olmalı”

Toplantıda konuşan Çek Cumhurbaşkanı Petr Pavel, NATO üyelerini Rusya’ya karşı savaş sonrası tutumları konusunda şimdiden net olmaları konusunda uyardı. Pavel, “NATO ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’da kazanmasına izin verirlerse kaybedeceklerini yeterince bilmeliler. – BRATISLAVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu