Haber

Netanyahu, Hamas’ı ‘Yeni İsrail Krallığı’ konusunda uyardı: Bahsedilen İşaya kehaneti nedir?

İsrail Başbakanı Binyamin NetanyahuHamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik düzenlediği baskınlar ve İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği söylenen kara operasyonuna ilişkin basın açıklaması yaptı.

Konuşmasının sonunda İsraillilere seslenen Netanyahu, Tevrat’ın ‘Yeşaya’ kitabında Hamas’a karşı ‘kehanet’ göreceklerini iddia ederek şöyle konuştu:

“Şimdi tek bir amaç için bir araya gelmenin zamanıdır: zafere ulaşmak için hızla ilerlemek. Ortak gücümüz ve doğruluğumuza ve Yahudi halkının ebediliğine olan derin inancımızla, İşaya’nın Hamas’a karşı kehanetini göreceğiz.”

“Artık ülkenizde zorbalık, sınırlardan yağma ve yıkım haberi olmayacak. Duvarlarınıza kurtuluş, kapılarınıza övgü diyeceksiniz” (İşaya 60:18).

İşaya kitabı nedir ve içindeki kehanetler ne anlatır?

İşaya kitabı, Tanah Son Peygamberlerin ilk kitabı olarak görülür. Bu kitabı Hezekiel, Yeremya ve Oniki küçük peygamberin kitaplarının takip ettiğine inanılmaktadır. Hıristiyanlığın Eski Ahit’inde ise bu düzen biraz daha farklı görülmektedir.

Kitapta 66 konu yer alırken, ilk 39 konu ‘günahkar Yahuda Krallığı’nın ve Tanrı’ya karşı çıkan tüm ulusların yok edileceğine dair kehaneti ortaya koyuyor.

Son 27 bölümde İsrail ulusunun ‘Tanrı’nın yüceliği altında’ yeni bir krallığının kurulacağı kehanetinde bulunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu