Ekonomi

Rusya’da Yeni Nesil Kurşun Soğutmalı Reaktörün Kurulumuna Başlandı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom, Batı Sibirya’nın Tomsk Bölgesi’ndeki Seversk şehrinde bulunan Pilot Gösteri Güç Kompleksi (PDEC) sahasında BREST-OD-300 reaktörünün kurulumuna başladığını duyurdu.

Firmadan yapılan açıklamaya göre, toplam ağırlığı 165 ton olan dünyanın ilk yeni nesil kurşun soğutmalı hızlı reaktörü BREST-OD-300’ün çelik taban plakası monte edilerek, alt koruma katmanı olan dış kabın ilk kısmı reaktör şaftına yüklendi.

Bu koruma, termal olarak yalıtılmış betonu korur ve soğutma sıvısı devresinin sınırını çevreleyen ek bir yerel muhafaza bariyeri oluşturur.

“Doğal güvenlik” ilkelerine dayanan kurşun soğutmalı BREST-OD-300 hızlı reaktörle çalışan 300 megavatlık nükleer enerji santrali, Seversk’teki Sibirya Kimya Fabrikası sahasında inşa edilen PDEC’in önemli bir bileşeni olacak. Rosatom’un TVEL Akaryakıt Şirketi’nin bir yan kuruluşudur. Özelliği var.

PDEC tesisleri Rosatom’un stratejik projesi “Proryv” (Atılım) kapsamında geliştiriliyor. Tesislerde güç ünitesinin yanı sıra kapalı nükleer yakıt çevrim tesisleri, ışınlanmış yakıtın yeniden işlenmesi için bir ünite ve uranyum-plütonyum nitrür yakıt üretimi için bir ünite de yer alıyor.

felahiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu